Witamy w Centrum Chirurgii Migreny

Wszystkie posty w kategorii: Diagnoza migreny

Diagnoza migreny

Schorzenie takie jak migrena to więcej niż zwykły ból głowy. Powyższy film prezentuje poszczególne kroki prawidłowego zdiagnozowania migreny oraz jej rodzaju. Obrazuje autorski program diagnostyczny, który obejmuje cztery kroki:

  • wypełnienie kwestionariusza,
  • konsultację lekarską,
  • Test botulinowy,
  • zabieg operacyjny.

Diagnoza migreny następuje najczęściej na podstawie wywiadu klinicznego. Bardzo ważne są informacje pacjenta na temat zaobserwowanych u siebie objawów. Niezwykle pomocny jest dzienniczek migrenowy, w którym odnotowuje się m.in. napady bólu głowy, ich częstotliwość.

Kolejnym krokiem jest badanie fizykalne danej osoby. Aby jednocześnie wykluczyć poważniejsze schorzenia, poddaje się go również np. badaniom laboratoryjnym, dna oka, EEG, tomografii komputerowej.

Jednym z ważniejszych czynników w diagnozie migreny jest czas trwania ataku bólu głowy, który może wynosić od 4. do 72. godzin.

Podczas napadu wyróżnia się 4 jego fazy:

  • zwiastunów – na około dobę do kilku godzin przed nim pacjenci stają się bardziej drażliwi, nadpobudliwi lub przygnębieni, odczuwają zaburzenia koncentracji i nadmierny apetyt,
  • aury – maksymalnie godzinę przed pojawieniem się bólu głowy chorzy mogą mieć np. objawy wzrokowe, czuciowe, niedowłady, kłopoty z mową, zawroty głowy, szum uszny,
  • bólu głowy – wtedy rozpoczyna się typowy ból głowy, pulsujący, narastający i zlokalizowany jednostronnie, nasilający się podczas aktywności fizycznej,
  • ponapadowa – pacjent odczuwa zmęczenie, ma trudność w koncentracji, jest apatyczny.

Diagnoza migreny opiera się także na poznaniu czynnika, który może ją wywoływać.

Po konsultacji lekarskiej wykonujemy test, który polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w okolice odpowiedzialne za dolegliwości bólowe. Jego efekt pojawia się od trzech do siedmiu dni po podaniu i utrzymuje około sześciu do ośmiu tygodni. Jest to forma zasymulowania efektu zabiegu chirurgicznego z botoksem, który może pomóc trwale pozbyć się dolegliwości migrenowych.


Zarezerwuj wizytę
Czytaj więcej
Call Now Button