Witamy w Centrum Chirurgii Migreny

Rodzaje migreny

Rodzaje migreny

Każdy pacjent zmaga się z indywidualnymi objawami migreny. W celu odróżnienia standardowych objawów bólu głowy od bóli migrenowych, Międzynarodowe Towarzystwo Bólów Głowy (International Headache Society) wyróżniło dwie najczęściej występujące formy migreny.

  1. Migrena bez aury – „zwykła” migrena
  2. Migrena z aurą – „klasyczna” migrena

Aura jest terminem medycznym używanym do opisu szeregu objawów neurologicznych, które mogą towarzyszyć migrenie. Najczęściej obejmują one zaburzenia widzenia, ale mogą być również odczuwane jako uczucie zdrętwienia lub mrowienia, zawroty głowy, a nawet odczucie zaburzeń równowagi.


Migrena bez aury – „zwykła” migrena

Cierpi na nią około 85% pacjentów. Do jej objawów zalicza się poważne bóle głowy, występujące głównie z jednej strony głowy (w czasie napadu objawy często zmieniają stronę lub rozlewają się po całej głowie). Przeszywającemu, pulsującemu bólowi zazwyczaj towarzyszą nudności, wymioty i nadwrażliwość na światło, dźwięk i zapachy. Napady migreny trwają zazwyczaj od 4 do 72 godzin.


Migrena z aurą – „klasyczna” migrena

Dla około 15 % chorych prawdziwa migrena zaczyna się aurą. Ten etap charakteryzuje szereg objawów neurologicznych (objawy aury). Bardzo szybko zwiększają one swoje natężenie i trwają zazwyczaj od 30 do 60 minut. W trakcie nasilania się objawów neurologicznych pojawia się przeszywający ból głowy i napad migrenowy.

Zarezerwuj wizytę
Call Now Button