Witamy w Centrum Chirurgii Migreny

Informacje na temat zabiegu

Informacje na temat zabiegu

Zabieg chirurgiczny, który jak okazało się uwolnił od bólu i objawów towarzyszących pacjentom cierpiącym na migrenę został odkryty przy okazji operacji plastycznych w USA. W badaniu klinicznym obejmującym 314 pacjentów, chirurdzy usuwali mięsień marszczący brwi (niewielki mięsień odpowiadający za tworzenie się zmarszczek między brwiami) w celu zniwelowania zmarszczek mimicznych.

Przed zabiegiem 39 z 314 pacjentów cierpiało na migrenę. Rok po, 31 z 39 pacjentów zgłosiło, że pojawiająca się u nich migrena albo całkiem zniknęła, albo znacznie się zmniejszyła.
Dowiedziono, że mięsień marszczący brwi może nadmiernie uciskać gałęzie nerwu trójdzielnego przez niego przechodzące. W wyniku przeprowadzonych badań ustalono, że podobnie mogą oddziaływać mięśnie na skroniach i szyi. Wyniki badań skłoniły chirurgów ze szpitala uniwersyteckiego w Cleveland (USA) do dalszych badań i wdrożenia zabiegu chirurgicznego jako nowego sposobu leczenia migreny.

Każdy przypadek migreny jest inny, dlatego bardzo istotne jest indywidualne podejście do pacjenta. Przed zakwalifikowaniem do zabiegu pacjent przechodzi Test z użyciem toksyny botulinowej. Jeśli objawy migreny po zastosowaniu toksyny botulinowej zmniejszą się o ponad 50 procent w ciągu pierwszych 6-8 tygodni, wiemy że operacja przyniesie oczekiwany efekt, czyli uwolni pacjenta trwale od bólu.

Chirurgiczne leczenie migreny polega na zmniejszeniu nacisku mięśni na gałęzie nerwów które przez nie przechodzą (dekompresja nerwów). Ponieważ wzajemne oddziaływanie mięśni i gałęzi nerwowych prowadzi do ataków bólu migrenowego. Dotyczy to okolicy nadbrwiowej, potylicznej jak również u części pacjentów skroni.

Sama operacja trwa około godziny i przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym (uśpieniu) w warunkach szpitalnych. Podczas zabiegu chirurg dokonuje resekcji mięśnia (usunięcia części włókien mięśniowych) lub rozciągnięcia włókien mięśnia odpowiadającego za nadmierną stymulację (ucisk ) gałęzi nerwowych. Gałęzie nerwowe pozostają nietknięte. Resekcja mięśnia jest wykonywana w okolicy nadbrwiowej- mięsień marszczący brwi czego konsekwencją oprócz ustania objawów bólowych jest brak możliwości zmarszczenia brwi (ekspresji gniewu). Pozostała mimika twarzy jest niezmieniona. Po zabiegu w okolicy skroniowej oraz potylicznej pacjent odczuje ustanie objawów bólowych.

Po operacji pacjent pozostaje w szpitalu do momentu kiedy jest w stanie wrócić do domu/hotelu. Nie ma konieczności pozostania na noc w szpitalu. Kolejnego dnia odbywa się wizyta kontrolna w czasie której pacjent zapoznaje się z zaleceniami pooperacyjnymi. Od tego momentu może wrócić do domu. Zalecany jest okres 2 tygodni zwolnienia/urlopu przed powrotem do codziennych obowiązków. Ćwiczenia fizyczne można wznowić po 6 tygodniach.


Zarezerwuj wizytę
Call Now Button