Witamy w Centrum Chirurgii Migreny

Leczenie migreny botoksem (toksyną botulinową)

Wiele osób cierpiących na ostre i powracające bóle głowy nie zdaje sobie sprawy z tego, że możliwe jest leczenie migreny botoksem. To jeden z zabiegów, jaki wykonujemy w Centrum Chirurgii Migreny w Warszawie oraz Krakowie. Konsultacja jest bezpłatna, natomiast test, który ma za zadanie zasymulowanie efektu interwencji chirurgicznej jest już odpłatny. Cena za ten ostatni i za leczenie toksyną botulinową znajduje się w jednej zakładek na stronie internetowej naszej placówki.

Czym jest migrena i skąd się bierze?

Zaliczana jest do schorzeń przewlekłych, a objawia się napadowymi bólami głowy, którym najczęściej współtowarzyszą inne symptomy ze strony układu nerwowego – centralnego, obwodowego oraz współczulnego. Mogą to np. zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego. Migrena pojawia się zazwyczaj u osób w średnim wieku, a przypadłość ta występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jest efektem swego rodzaju nadreaktywności układu nerwowo-naczyniowego w obrębie mózgu na bodźce pochodzące z wewnątrz i zewnętrzne.

W tej chorobie dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Badane przypadki potwierdzają, że wielki procent chorych na migrenę ma predyspozycje dziedziczne. Leczenie tego schorzenia zazwyczaj polega na zastosowania środków farmakologicznych. To jednak nie jest jedyny sposób. W terapii uciążliwych bóli głowy używa się także toksyny botulinowej, bezpiecznego i skutecznego preparatu.

Początek napadu migrenowego ma miejsce w korze mózgowej i zwykle zaczyna się jednostronnie. Może trwać od 4 do 72 godzin, a ból pojawiać się w cyklach kilkunastominutowych lub trwać nieprzerwanie wiele godzin. Schorzenie jest nawracające, a między kolejnymi atakami mija od kilku dni do paru miesięcy. Dolegliwość jest na tyle dokuczliwa, że ogranicza codzienną aktywność życiową.

Migrenę wywołują różnorodne bodźce. Najczęściej są to:

  • stres,
  • zmiana pogody,
  • miesiączka,
  • zapachy,
  • zbyt mało snu,
  • wysiłek fizyczny,
  • niektóre leki,
  • jedzenie,
  • alkohol,
  • głód.

Napady mogą powodować także bodźce wzrokowe, słuchowe i węchowe

Jakie są objawy migreny i jak przebiega?

To schorzenie, które występuje pod kilkoma postaciami. Migrena może być:

  • bez aury – występuje najczęściej i towarzyszy jej silny, pulsujący ból głowy, zlokalizowany głównie w okolicach skroni, a niekiedy promieniujący także na oczodół lub partię czoła. Charakterystyczna jest jednostronność tej dolegliwości. Poza bólem pojawiają się nudności, prowadzące czasem do wymiotów, nadwrażliwość na zapachy, dźwięki oraz światło.
  • z aurą – wyróżnia ją pojawienie się tzw. aury, czyli zespołu symptomów poprzedzających napad bólu głowy. Do nich zalicza się przede wszystkim objawy wzrokowe takie jak np. sierpowate lub zygzakowate miraże, pulsujące albo błyszczące punkty, które widoczne są głównie po jednej stronie. Czasami dochodzi nawet do zniekształcenia postrzeganego obrazu. O aurze świadczyć mogą także zawroty głowy, utrata łaknienia, okresowe drętwienie kończyn, problemy z mówieniem i w koncentracji.

Poza tymi głównymi rodzajami wyróżnia się także m.in. dziecięce zespoły czy okresowe migreny siatkówkowe.

Typowy napad bólu głowy składa się z czterech podstawowych faz:

  1. Zwiastunowej – która może wystąpić nawet dobę wcześniej i objawia się zaburzeniami nastroju o różnorodnym charakterze, zmęczeniem, sennością, kłopotami ze skupieniem się, zaburzeniem łaknienia.
  2. Aura migrenowa – pojawia się zazwyczaj od 5 do 20 minut przed atakiem bólu. Kiedy ten ostatni ma miejsce, symptomy aury ustępują. Mogą one być wzrokowe, czuciowe, słuchowe, przybierać postać niedowładów, zaburzeń mowy czy równowagi.
  3. Ból głowy – klasyczny jest jednostronny, tętniący i narastający, trwający od kilku godzin do paru dni, nasilający przy oddziaływaniu dodatkowych bodźców takich jak np. wysiłek fizyczny. Odseparowanie się od nich w miejscu cichym, ciemnym, bezzapachowym, przynosi częściową ulgę.
  4. Ponapadowa – w przebiegu podobna jest do fazy zwiastunowej.

Dobór odpowiedniego sposobu leczenia migreny jest bardzo ważny i musi uwzględniać również obecność chorób współistniejących, które mogą być przeciwwskazaniem do stosowania metody z użyciem botoksu.

Toksyna botulinowa a leczenie migreny

Ból głowy, jaki występuje podczas napadów, w znaczący sposób ogranicza funkcjonowanie chorego. Współczesna medycyna poza farmakologią oferuje leczenie migreny botoksem, które realizujemy w naszym centrum medycznym w Warszawie i Krakowie. Pacjentom podajemy toksynę botulinową typu A, czyli oczyszczone białko produkowane przez beztlenowe bakterie z gatunku Clostridium botullinum. Substancję tę charakteryzuje wysoka skuteczność – blokuje przekaźnictwo na poziomie połączenia nerwów i mięśni. W efekcie hamuje zdolności tych ostatnich do skurczu i ich porażenie.

Kto może korzystać z właściwości botoksu? Jad kiełbasiany jest dość powszechnie stosowanym preparatem. Wyjątkiem są np. następujące grupy oraz okoliczności:

  • pacjentki w ciąży lub karmiące piersią,
  • osoby uczulone na jakikolwiek składnik preparatu, mające problem z połykaniem czy oddychaniem w przeszłości,
  • schorzenia neurologiczne objawiającym się osłabieniem siły mięśniowej,
  • stan zapalny w miejscu podania toksyny botulinowej,
  • choroby nerwowo-mięśniowe, np. miastenia.

Ponadto botoksu nie wstrzykuje się dzieciom i osobom przed 18 rokiem życiem oraz nie zaleca się go u osób cierpiących na aktywne choroby nowotworowe, autoimmunologiczne, przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego typu nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, cukrzycę czy w przypadku infekcji i stanów zapalnych w obrębie skóry.

Jak wygląda leczenie migreny toksyną botulinową?

Przed zabiegiem konieczna jest zawsze wizyta kwalifikacyjna. Polega ona na wywiadzie przeprowadzonym przez lekarza neurologa oraz wykonanym przez niego badaniu fizykalnym. Ma ona na celu ustalenie częstotliwości, rodzaju bólu głowy oraz jego lokalizację. Po wykluczeniu ewentualnych zmian w Centralnym Układzie Nerwowym (po badaniu rezonansem magnetycznym lub tomografem komputerowym) oraz innych przeciwwskazań, jeśli pacjent kwalifikuje się do leczenia toksyną botulinową, może od razu wyrazić zgodę na zabieg.

Trwa on zaledwie kilkanaście minut i polega na wstrzykiwaniu substancji w obrębie mięśni twarzy, które uciskają i podrażniają nerwy odpowiedzialne za napady migreny. Botoks podawany jest precyzyjnie za pomocą iniekcji przez wykwalifikowanego lekarza z naszej placówki w obszar czoła i skroni, karku oraz okolicy potylicznej. Dzięki temu dochodzi do wyłączenia konkretnych zakończeń nerwowych i rozluźnienia mięśni. To w znaczny sposób zmniejsza nasilenie objawów schorzenia.

Zabieg nie wymaga znieczulenia oraz okresu rekonwalescencji i po jego zakończeniu można od razu wrócić do codziennej aktywności.

Jakie są zalety leczenia migreny botoksem?

Metoda leczenia migreny toksyną botulinową jest skuteczna (w blisko 80 procentach przypadków), bezbolesna oraz całkowicie bezpieczna. Substancja aplikowana jest bowiem bardzo precyzyjnie i oddziałuje tylko miejscowo. Pierwsze efekty terapeutyczne można odczuć już po upływie około tygodnia. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się nawet do 3 miesięcy i znacznie ogranicza lub skutecznie hamuje występowanie objawów bólowych w tym czasie.

Inne zalety leczenia migreny botoksem to:

  • mała inwazyjność,
  • zabieg nie wymaga okresu rekonwalescencji,
  • odczuwalny wyraźny spadek napięcia mięśniowego,
  • redukcja zmarszczek mimicznych w obszarze podania – jako efekt dodatkowy.

Na co najmniej 7 dni przed zabiegiem należy odstawić leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, które rozrzedzają krew, czyli zwiększają ryzyko powstania zasinień. Jeśli pacjent sobie zażyczy, to 15-20 minut przed aplikacją toksyny botulinowej na obszar skóry, w który będzie wstrzykiwana, można nałożyć żel znieczulający.

Z kolei po podaniu trzeba unikać długotrwałego schylania się, pochylania głowy, masażu, wysiłku fizycznego czy lotu samolotem.

Cena zabiegu zależy od ilości jednostek preparatu, który podaje się pacjentowi. Kolejną sesję można przeprowadzić w momencie, kiedy nastąpi nawrót objawów, nie wcześniej jednak niż po 3 miesiącach od poprzedniej.

Zachęcamy do szczegółowego poznania oferty naszego centrum i skorzystania z atrakcyjnej ceny za leczenie migreny botoksem w Warszawie lub w Krakowie.


Zarezerwuj wizytę
Call Now Button