Najczęściej zadawane pytania podzieliliśmy na kategorie, aby łatwiej Ci było odszukać potrzebną informację
Najczęściej zadawane pytania podzieliliśmy na kategorie, aby łatwiej Ci było odszukać potrzebną informację
Jest to substancja chemiczna produkowana przez bakterie beztlenowe. Powoduje przejściowe i odwracalne porażenie (rozluźnienie) mięśnia w okolicę którego jest podana, przez co dany mięsień nie może się kurczyć. Ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny.
Test toksyną botulinową jest kluczowym elementem szerokiego programu diagnostycznego opracowanego w Centrum Chirurgii Migreny. Polega na podaniu określonej ilości toksyny botulinowej w okolicę lub okolice odpowiedzialne za napady bólu migrenowego. Powoduje to zasymulowanie efektu zabiegu operacyjnego, który jest celem naszego leczenia. Około 70 % pacjentów reaguje pozytywnie na ten Test, czyli ból znacznie zmniejsza się lub ustępuje. Tym pacjentom możemy zaproponować zabieg chirurgiczny. Toksyna botulinowa działa około 2 miesięcy, natomiast efekt zabiegu operacyjnego jest trwały.
W Centrum Chirurgii Migreny NIE LECZYMY migreny botoksem. Aplikacja toksyny botulinowej ma być symulacją efektu zabiegu chirurgicznego. Według badań klinicznych zabieg chirurgiczny (a tym samym Test toksyną botulinową) pomaga około 70% pacjentów. Naszym celem jest doprowadzenie pacjenta do trwałego uwolnienia się od migreny za pomocą zabiegu chirurgicznego.
Toksyna botulinowa, która jest stosowana w trakcie Testu, jest podawana w określone miejsca związane ściśle z migreną – od 2 do 6 okolic, a nie jak w przypadku terapii migreny niezwiązanej z naszym Centrum – w ponad 30 okolic. Także dawka jest odpowiednio większa, tak aby skutecznie zasymulować efekt zabiegu. Stąd tak duża skuteczność.
Test toksyną botulinową można powtarzać – najlepszy efekt utrzymuje się do 8 tygodni po aplikacji. Część pacjentów robi to do momentu przystąpienia do operacji. Pacjenci niekiedy chcą się przekonać ponownie, że to nie był przypadek, że ból ustąpił. Chcą się upewnić, że zadziała po kolejnej aplikacji tak jak za pierwszym razem. Dużą rolę odgrywa też znalezienie odpowiedniego czasu na rekonwalescencję po zabiegu- okres rekonwalescencji pooperacyjnej w trakcie której pacjent przebywa na zwolnieniu lekarskim/urlopie to około dwóch tygodni od zabiegu. Natomiast efekt operacji jest trwały i nie wymaga powtarzania.