Witamy w Centrum Chirurgii Migreny

Wideo - informacje o migrenie

Diagnoza migreny

Schorzenie takie jak migrena to więcej niż zwykły ból głowy. Powyższy film prezentuje poszczególne kroki prawidłowego zdiagnozowania migreny oraz jej rodzaju. Obrazuje autorski program diagnostyczny, który obejmuje cztery kroki:

  • wypełnienie kwestionariusza,
  • konsultację lekarską,
  • Test botulinowy,
  • zabieg operacyjny.

Diagnoza migreny następuje najczęściej na podstawie wywiadu klinicznego. Bardzo ważne są informacje pacjenta na temat zaobserwowanych u siebie objawów. Niezwykle pomocny jest dzienniczek migrenowy, w którym odnotowuje się m.in. napady bólu głowy, ich częstotliwość.

Kolejnym krokiem jest badanie fizykalne danej osoby. Aby jednocześnie wykluczyć poważniejsze schorzenia, poddaje się go również np. badaniom laboratoryjnym, dna oka, EEG, tomografii komputerowej.

Jednym z ważniejszych czynników w diagnozie migreny jest czas trwania ataku bólu głowy, który może wynosić od 4. do 72. godzin.

Podczas napadu wyróżnia się 4 jego fazy:

  • zwiastunów – na około dobę do kilku godzin przed nim pacjenci stają się bardziej drażliwi, nadpobudliwi lub przygnębieni, odczuwają zaburzenia koncentracji i nadmierny apetyt,
  • aury – maksymalnie godzinę przed pojawieniem się bólu głowy chorzy mogą mieć np. objawy wzrokowe, czuciowe, niedowłady, kłopoty z mową, zawroty głowy, szum uszny,
  • bólu głowy – wtedy rozpoczyna się typowy ból głowy, pulsujący, narastający i zlokalizowany jednostronnie, nasilający się podczas aktywności fizycznej,
  • ponapadowa – pacjent odczuwa zmęczenie, ma trudność w koncentracji, jest apatyczny.

Diagnoza migreny opiera się także na poznaniu czynnika, który może ją wywoływać.

Po konsultacji lekarskiej wykonujemy test, który polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w okolice odpowiedzialne za dolegliwości bólowe. Jego efekt pojawia się od trzech do siedmiu dni po podaniu i utrzymuje około sześciu do ośmiu tygodni. Jest to forma zasymulowania efektu zabiegu chirurgicznego z botoksem, który może pomóc trwale pozbyć się dolegliwości migrenowych.


Zarezerwuj wizytę
Czytaj więcej

Jak przeprowadzić test skroniowy?

Ból głowy wywołany przez migrenę rozpoczyna się w okolicy skroniowej i obejmuje jedną stronę głowy. Jest silny, pulsujący, a jego odczuwalność wzmaga się w trakcie aktywności fizycznej. Może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. Jeśli pacjent chciałby sprawdzić, czy odczuwane dolegliwości to migrena, ten test może w tym bardzo pomóc, zanim trafi do lekarza po właściwą diagnozę. Jest on prosty i do wykonania w warunkach domowych. Na czym polega?

Test skroniowy – łatwy sposób na sprawdzenie, czy ból w skroniach jest szczególnym rodzajem migreny. Film przedstawia, w jaki sposób w czterech krokach przeprowadzić go samodzielnie (znajdź tętnice koło ucha, umieść cztery palce na tętnicy, poczuj, jak ból szybko ustępuje, a następnie powraca).

Warto wiedzieć, że napadom bólu migrenowego często towarzyszą także inne ważne przy diagnozowaniu choroby objawy, takie jak np.:

  • mdłości,
  • nudności,
  • światłowstręt,
  • nadwrażliwość na dźwięki.

Po wykonaniu testu na migrenę zachęcamy do skonsultowania tego problemu z lekarzem.


Zarezerwuj wizytę
Czytaj więcej

Dowody naukowe na skuteczność chirurgicznego leczenia migreny

Film przedstawiający dowody naukowe chirurgicznego leczenia migreny

Pacjenci z migreną reagują nadmiernie na bodźce tak zwykłe jak np.: światło, hałas, zapach. Ból głowy, mdłości zmuszają pacjentów do spędzania wielu godzin w ciszy i ciemności. Film wprowadzający do historii medycznej, przedstawiający dowody naukowe dotyczące chirurgicznego leczenia migreny. Operacyjne leczenie migreny polega na zmniejszeniu ucisku na podrażnione nerwy (odgałęzienia nerwu trójdzielnego i potylicznego większego).

Czytaj więcej

Przed operacją migreny

Przygotowania do operacji

Film zawiera istotne informację dotyczące przygotowania pacjenta do operacji. Jeżeli Test z użyciem toksyny botulinowej przebiegł pozytywnie, wiemy że operacja zakończy się sukcesem. Pacjent, który zdecyduje się na zabieg, zostaje objęty pełną opieką przedoperacyjną i jest w ciągłym kontakcie z lekarzem prowadzącym.

Czytaj więcej

Rekonwalescencja po operacji

Pierwsze tygodnie po operacji

Po operacji możesz odczuwać pewne skutki uboczne, zwykle są one nieszkodliwe i szybko ustępują. Film zawiera informację dotyczącą pierwszych tygodni po operacji. W pierwszych dniach po operacji pojawi się obrzęk w okolicy oczu. Opuchlizna ustąpi samoistnie. Dodatkowo może odczuwać odwracalny brak czucia pomiędzy brwiami i górnymi powiekami, a także mrowienie skóry.

Czytaj więcej
Call Now Button